5 książek do przeczytania w oczekiwaniu na wiosnę

No dobra, może nie każdy czeka na wiosnę tak jak ja. Być może nawet ta szarówka za oknem ma swoich wiernych fanów (z krainy deszczowców). Jednak, jakiekolwiek by Twoje zapatrywania względem aktualnej pory roku nie były, to coś fajnego zawsze warto poczytać.

A gdybyś nie wiedział, po co sięgnąć, to proszę Cię bardzo, dziś podsuwam Ci pod nos 6 ciekawych tytułów.

1. Uważne współczucie – Paul Gilbert

W końcu! W końcu! W końcu! Z ogromną radochą przynoszę Ci bardzo ważną i dobrą nowinę – w końcu jest po polsku!

Powiem tak: jeżeli zaglądasz tu do mnie od jakiegoś czasu po to, żeby zanurzyć się w temat, który podkreślam najmocniej czyli w autoempatii, to BARDZO gorąco polecam Ci tą książkę.

Sięgnij po nią, a Paul Gilbert (psycholog, terapeuta, założyciel Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu) nauczy Cię łagodnego podejścia do siebie, innych i do życia. W tym celu połączy naukę, teorię i praktykę. Jedna z najlepszych książek o tym, jak mądrze żyć. Niesłychanie potrzebna w obecnych czasach.

A na marginesie, to od lat korzystam z wiedzy, którą przekazuje Paul Gilbert, oto teksty, w których go cytuję lub opieram się na jego teoriach i książkach, na wypadek gdybyś chciał rzucić okiem:

2. Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak być wolnym i odmienić własne życie – Ichiro Kishimi

Tu z kolei mamy książkę o teoriach wybitnego lekarza i psychoterapeuty Alfreda Adlera i jego spojrzeniu na życie oraz ludzką psychikę.

Ale spokojnie, nie musisz być fanem psychologii ani Adlera, żeby naprawdę skorzystać z tej książki. Bo przepełniają ją niesłychanie ciekawe treści, intrygujące twierdzenia, pobudzające do myślenia pytania. A wszystko w formie dialogu pomiędzy młodym człowiekiem a filozofem.

Jeżeli uważasz, że o tym, jak żyjesz, decyduje Twoje środowisko lub przeszłość – filozof dokładnie Ci pokaże, dlaczego się mylisz. Zdecydowanie warte przeczytania i przemyślenia.

3. W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem – Steven Hayes

Nie mam pojęcia, dlaczego dopiero teraz wspominam Stevena Hayes’a! To mój niewybaczalny błąd, który spieszę naprawić.

Jeśli nazwę Hayes’a jednym z moich absolutnie najulubieńszych psychologów to nie przesadzę. Czytam go często (a jest co, bo napisał 44 ksiażki!), słucham go często i ciągle się od niego uczę.

Psycholog, naukowiec, wykładowca, twórca terapii ACT, ale przede wszystkim człowiek, który sam zmagał się z atakami paniki oraz lękami. W pewnym momencie swojego życia (czyli jak to bywa, wtedy, kiedy problemy zaczęły go przerastać), postanowił sobie pomóc.

Udało mu się to osiągnąć, a wiedzą na ten temat podzielił się z całym światem. I całe szczęście! Więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jak złapać zdrowy dystans do swoich myśli, jak odpuścić walkę ze sobą i przestać wierzyć w każdą najmniejszą rzecz, która przyjdzie Ci do głowy – ta książka Ci w tym pomoże.

4. Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich a zwłaszcza samych siebie – Dan Ariely

Fajna książka o tym, jak kłamiemy i oszukujemy. A robimy to oczywiście na okrągło. Tylko mamy jedno w pamięci: żeby nie stracić o sobie dobrego mniemania.

Dan Ariely przywołuje całą masę bardzo ciekawych eksperymentów i badań, które pokazują wyraźnie, że okazja naprawdę czyni złodzieja, a temu, kto raz oszukał, kolejne oszustwa przychodzą o wiele łatwiej.

No cóż, taka prawda. Warto się z tą prawdą zapoznać, a książka, mimo że naukowa, to czyta się lekko i bardzo przyjemnie. Warto.

Autor ma na koncie kilka świetnych TED’ów, także jeśli nie sięgniesz po jego książki, to polecam, przemawia tak jak i pisze, ciekawie i z humorem.

5. Emocjonalne SOS – Guy Winch

Jeżeli jesteś człowiekiem, to będziesz co jakiś czas odczuwać emocjonalne cierpienie. A jeśli cierpisz, to dobrze mieć przy sobie takie książki jak ta.

Każdy rozdział opisuje konkretny rodzaj cierpienia, które dobrze znamy: odrzucenie, porażka, samotność, strata, czy niskie poczucie własnej wartości.

Autor wyjaśnia, co się dzieje, jak to wygląda i co zrobić z tym co nas boli. Praktyczna i pomocna – taka jest ta książka. Na pewno warto mieć ją na półce i w pamięci na wypadek gorszych dni.

To na którą się skusisz? :-)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.