10 pytań, które pomogą Ci zakończyć rok pozytywnie i tak też spojrzeć na siebie

Noworoczne postanowienia zmuszają do myślenia, o tym, czego nam brakuje. Pytasz siebie: „co mi się nie udało w starym roku?” – a odpowiedź przekształcasz w postanowienie.

Jeśli zaliczasz się do noworocznych postanawiaczy – to zanim jeszcze ruszysz pełną parą, chcę Cię zachęcić do spojrzenia na sprawę z drugiej strony – bo na pewno jest wiele rzeczy, które Ci się udały w 2018.

Warto sobie przypomnieć o własnych sukcesach (także tych małych) i z nimi w pamięci ruszyć do nowych planów i postanowień. Jak to zrobić? – Za pomocą 10 pytań.

10 ciekawych pytań na koniec roku

Wszystkie te pytania to katalizatory pozytywnej autorefleksji. Myślę, że na sam koniec roku akurat coś takiego może się przydać każdemu. To dla wielu ludzi trudny czas. Coś się kończy, bezpowrotnie znika, czas leci, a nam się wydaje, że nic dobrego się nie wydarzyło.

Dzieje się tak dlatego, że porażki o wiele lepiej niż sukcesy przyklejają się do pamięci. Przez to możesz mieć wrażenie, że nic pozytywnego Cię w tym roku nie spotkało.

Poniższe pytania potrafią tę negatywną (i naturalną – nie ma potrzeby od razu siebie za to krytykować) tendencję troszkę zrównoważyć. Wybierz jedno z nich (albo więcej) i odpowiedz sama / sam sobie (albo przegadaj z życzliwą osobą). Swoje przemyślenia napisz w pamiętniku, albo w komentarzu pod tekstem (do czego bardzo zachęcam :-) ).

No to jedziemy.

 1. Jakiego dokonałaś / dokonałeś odkrycia w tym roku, które bardzo Ci się spodobało? (Nowy przepis na kalafiorową? Nowa droga do pracy przez śliczną okolicę? Ciekawa książka?)
 2. Co nazwałabyś / nazwałbyś swoim największym osiągnięciem w tym roku? (Przebiegnięcie 5 km? Powiedzenie „nie”, kiedy to była najtrudniejsza z opcji? Napisanie książki?)
 3. Jakich dokonałaś / dokonałeś zmian w tym roku, które wpłynęły pozytywnie na Twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne? (Rzucenie palenia? Chodzenie na długie spacery albo wcześniej spać?)
 4. Czego spróbowałaś / spróbowałeś i nie wyszło, ale pomogło Ci nauczyć się czegoś nowego i ruszyć w dobrym kierunku?
 5. Jak postrzegasz siebie w Tym roku? Czy coś się zmieniło? Czego nowego dowiedziałaś / dowiedziałeś się o sobie?
 6. Komu chciałabyś / chciałbyś podziękować za wkład, jaki miał w Twoje życie w mijającym roku?
 7. Jaką trudność pokonałaś / pokonałaś w tym roku i możesz z tego powodu być z siebie dumna / dumny?
 8. Za co/kogo jesteś najbardziej wdzięczna / wdzięczny w mijającym roku?
 9. Czym siebie najbardziej zaskoczyłaś / zaskoczyłeś w tym roku?
 10. Co sobie odpuściłaś / odpuściłeś w tym roku, dzięki czemu poprawiłaś / poprawiłeś jakość swojego życia?

Krótka instrukcja obsługi powyższych pytań

Tutaj znajdziesz te pytania do wydrukowania. PDF Ale zanim rozgrzejesz drukarkę i chwycisz za ołówek, weź jeszcze tych kilka rzeczy pod uwagę:

 • Pamiętaj, Twoje odpowiedzi nie muszą oszałamiać splendorem. Nie musisz też mieć gotowej odpowiedzi na każde pytanie, możesz wybrać jedno lub dwa. To mogą być drobniaki w skarbonce. Mały czy duży – krok na przód to Twój sukces wart uznania.

 • Weź pod uwagę to, że jeśli nie zadowala Cię Twoja odpowiedź na któreś z pytań – właśnie zbliża się nowy rok. Nawet jeśli nie lubisz postanowień, to możesz wykorzystać swoje odpowiedzi do wytyczenia sobie drogi własnego rozwoju na przyszłe tygodnie lub miesiące.

 • Jeśli należysz do osób regularnie przelewających swoje myśli na papier – te pytania mogą Ci świetnie służyć za tematy do autorefleksji, choćby na przyszłych 10 dni. Polecam.

No dobra, odpalaj drukareczkę i jedziemy. PDF

A teraz wybierz sobie jedno (lub niejedno) pytanie i zostaw odpowiedź w komentarzu. Nie? No dobra, to ja zacznę, a potem Ty:

Odpowiem na pytanie: Komu chciałabyś podziękować za wkład jaki miał w Twoje życie w 2018 roku? – Otóż chciałabym podziekować Wam, moim czytelnikom. Za Waszą życzliwość, którą przesiąknięte są komentarze oraz wiadomości prywatne, a także za bardzo ciekawe pytania, które mi w nich zadajecie. Dodaje mi to pomysłów i energii do działania, pomaga mi się skupić na tym, co dalej chcę z tą stroną zrobić. Dziękuję! :-)

No dobra, to teraz Twoja kolej. :-) Tutaj jeszcze raz link do PDF.

Wsparcie:

6 komentarzy:
 1. Natalia
  Natalia says:

  Ja się bardzo cieszę, ponieważ 1 raz w tym roku, w ciągu w dwuletniego związku udało mi się w końcu postawić na swoim i powiedzieć wprost co myślę, bez zbędnego przekręcania. Dla osoby takiej jak ja to naprawdę wielki wyczyn tego roku. :3

  Odpowiedz
  • Emilia Mielko
   Emilia Mielko says:

   Wow, brawo Natalia! :-) To ja się teraz cieszę razem z Tobą. Super! I tylko dodam, że to wcale nie takie oczywiste, baaardzo dużo ludzi ma problem z jasnym wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb. Także nie jesteś sama. Brawo! :-)

   Odpowiedz
 2. Katarzyna Komorowska
  Katarzyna Komorowska says:

  A ja dziękuję za Wonder and Ponder……,
  że nieustannie uczysz nas cierpliwości i wyrozumiałości do siebie…,
  że tłumaczysz na tysiąc sposobów jak szanować i rozumieć siebie….,
  że warto dawać sobie czas….i doceniać choćby drobny znak…..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.