Książki modowe, które warto polecić

Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf” – Karolina Żebrowska

Ta książka to kompendium wiedzy o modzie oparte na przejawach buntu, których rozwój oraz wpływ na rzeczywistość tropi w niej narratorka i udowadnia, że dobrze znany nam status quo nie zawsze był tak oczywisty. Stereotypy obecne są wszędzie, w modzie również. Na przykład szpilki czy mini to symbol ekstrawagancji, a rozpuszczone włosy to symbol złego wychowania. Zawsze znajdzie się ktoś, kto te stereotypy będzie zwalczał za pomocą kontrowersyjnych sposobów. Otwierając nasze szafy sami widzimy, że każda rzecz kiedyś wywoływała oburzenie. Moda nieustannie się zmienia i ewoluuje. Ta książka to ekscytujące, modowe śledztwo okraszone dobrymi przykładami, pięknymi zdjęciami i osobistym podejściem autorki.

„100 idei, które zmieniły modę” – Harriet Worsley

To książka o przejrzystej, ułożonej hasłowo formule, opierającej się na objaśnieniu tytułowych 100 idei. Nawet zwykły t-shirt, zegarek czy suwak, a także wiele innych rzeczy stało się przyczyną modowych przemian. Jednak autorka przygląda się nie tylko przedmiotom, ale też subkulturom, muzyce, prądom myślowym i materiałom, pokazując jak idee ewoluowały i wpływały na kolejne pokolenia. Dzięki ciekawostkom łatwo i z zainteresowaniem możemy prz

yswoić ogrom wiedzy zawartej w tej lekturze. Możemy się dowiedzieć z niej np. o jakich sukienkach marzyły nasze babcie, gdy były młode czy kto stworzył strój, który zakładamy na co dzień.

„Francja elegancja” – Piotr Szaradowski

Ta niezwykła historyczna i pięknie wydana książka pokazuje nam już nie modę użytkową, a modę jako misterną sztukę, nad którą długie godziny spędzają prawdziwi artyści. Z niej dowiemy się, które domy mody mogą przedstawiać się, jako twórcy krawiectwa wysokiego i dlaczego na przełomie lat 60 i 70 nastąpił kryzys w tej branży? Kto może pozwolić sobie na noszenie tego rodzaju strojów? Ta książka nie jest tylko historią losów Izby Mody Haute Couture, ale i opowieść o tym, jak moda musiała zejść z piedestału i dopasować się do rzeczywistości. I jeszcze zamiast klasycznego zakończenia mamy tu wywiad z couturierem Julienem Fournié!

„Moda Polska Warszawa” – Ewa Rzechorzek

Ta pozycja z kolei jest dowodem na to, że i o polskiej modzie jest co pisać. Autorka opisuje firmę, która odegrała kluczową rolę w historii polskiej mody i kształtowała gusta Polaków przez niemal 40 lat. Moda była powiewem świeżości i nadzieją na lepsze jutro w czasach PRL-u. Największe elegantki nosiły stroje z logo jaskółki. Autorka nie pomija żadnego szczegółu od pierwszych kolekcji aż po przygasające neony po likwidacji przedsiębiorstwa. Bohaterką powieści jest dyrektor artystycznej Mody Polskiej Jadwiga Grabowska, ale nie tylko ona. Są też projektanci, modelki, materiały, salony, kroje i pierwsze polskie magazyny modowe. Ta książka to hołd dla wszystkich osób związanych z tą marką.

„Vogue. Za kulisami świata mody” – Kirstie Clements

Vogue – ten magazyn modowy znany jest na całym świecie. Autorka opisuje swoją karierę w australijskiej wersji Vogue od recepcjonistki mogącej tylko pomarzyć o spotkaniu z redaktor naczelną aż do stanięcia na czele magazynu. Książka potrafi zaskoczyć, choćby tym, że nie jest łatwo być mniej znaną edycją wielkiego magazynu. Jeśli udało się zyskać znaną modelkę to tylko po mozolnych negocjacjach z wpływowymi reklamodawcami, a szukanie ubrań do sesji też nie było proste z racji, że wtedy w Australii nie było jeszcze luksusowych butików. Sprawnie prowadzona narracja wciąga od pierwszego zdania. No i kontekst – nikt lepiej nie opowie o przygotowaniach każdego wydania gazety niż redaktor naczelna. To oczywiście tylko kilka propozycji, jakie poleca serwis modowy mybaze.com. Książek modowych istnieje o wiele więcej. Po inne też warto sięgnąć