dłonie

Namacalny eksperyment – prawda czy fałsz

Pokażę wyniki dwóch bardzo ciekawych badań na temat różnic między kobietami a mężczyznami. Twoim zadaniem jest odgadnąć czy:

  • oba są prawdziwe,

  • jedno z nich jest prawdziwe, a jeśli tak, to które?

  • oba są zmyślone.

No dobra, to zaczynamy :)

Tytułem wstępu – oba badania dotyczą niezwykle fascynującej dziedziny psychologii, a mianowicie psychologii dotyku.

Dotyk to podstawowy sposób komunikacji między ludźmi. Sam pewnie wiesz, jak wiele informacji można przekazać jedynie przez poklepanie po ramieniu, czy wzięcie kogoś za rękę. Dotyk cementuje więzi, przekazuje informacje, a nawet potrafi uzdrawiać.

Pewien ośrodek naukowy w USA przeprowadził ciekawy eksperyment. Naukowcy losowo pogrupowali w pary obce dla siebie osoby. Następnie odseparowali je od siebie tak, żeby nawzajem się nie widziały. Zadaniem jednej z osób było przekazać daną emocję drugiej, dotykając tylko przez sekundę jej ręki. Żeby mieć pewność, że na pewno się nie zobaczą, musiała to zrobić poprzez otwór w dzielącej ich ściance. Osoba dotykana miała powiedzieć, jaką emocję właśnie odebrała.

Wyniki pozytywnie zaskoczyły samych naukowców. Okazało się, że około 60% uczestników badania, prawidłowo odczytywało dotyk przekazujący empatię. W ponad 50% wdzięczność, złość, miłość, czy strach.

Ale nie tylko te wyniki zaskoczyły badaczy. Jeszcze większą niespodzianką były różnice płciowe w umiejętności przekazywania i odczytywania emocji poprzez dotyk.

I tu zaczyna się nasza dzisiejsza zagadka.

Różnice płciowe przedstawiały się następująco:

  1. Kiedy kobiety próbowały przekazać mężczyznom złość, prawidłowych interpretacji było zero, czyli nie mieli oni pojęcia, co ten dotyk miał oznaczać.

  2. Kiedy zaś mężczyźni chcieli przekazać empatię kobietom, tym razem one nie wiedziały, jak odczytać ten dotyk i nie potrafiły się domyślić, co on oznacza.

Jak myślisz? Która z różnic między kobietami a mężczyznami jest prawdziwa? Może obie? A może jednak to tylko żart?
Na czym opierasz swój typ? Doświadczenie, wiedza, a może intuicja? Zapraszam do komentowania.

Jutro podam prawidłowe odpowiedzi :)

[ Dodano: 02.04.2015, 6:12 ]
Zgodnie z obietnicą, podaję prawidłową odpowiedź, a brzmi ona: oba wyniki są prawdziwe :) Zaskakujące ? :)

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.